Конспект уроку з української мови (4 клас) "Повторення і узагальнення вивченого про числівник"

 

КОНСПЕКТ УРОКУ
З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ( 4 клас)




Тема. Повторення і узагальнення вивченого про числівник, його роль у мовленні.

Мета. Систематизувати, закріпити і узагальнити знання учнів про числівники; розвивати мовні уміння, логічне мислення, зв’язне мовлення учнів; виховувати пізнавальні інтереси. Любов до рідної мови, бажання вивчати її та спілкуватися нею.

Обладнання: картки для виконання завдань, картки із словниковими словами, ребуси, сердечка жовтого і блакитного кольорів.

                                                     ХІД УРОКУ

І. Організація класу до уроку.

Треба дружно привітатись:

- Добрий день!

Дружно й радісно сказати:

- Добрий день!

Вліво, вправо поверніться,

Своїм друзям посміхніться:

- Добрий день!

- Як ми будем працювати?

- Ми сьогодні на уроці

Будем добре працювати.

Щоб змогли на всі питання

Повні відповіді дати.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

     - Сьогодні у нас незвичайний урок. Його назва – «СІМ КРОКІВ ДО УСПІХУ».

     - Чому саме 7? Бо у нас буде 7 завдань, виконуючи які, ми будемо відкривати карточки, на яких буде сформульований девіз. Цей девіз – це найголовніше правило для тих, хто хоче бути справжнім патріотом України.

     ( - Хто такий патріот? Чи хочете ви бути патріотами своєї держави?)

    - Сім завдань, які ми будемо сьогодні виконувати, це завдання, які допоможуть нам повторити і систематизувати знання з теми «Числівник». Для цього ми поділимо клас на 2 команди: на команду хлопчиків, і команду дівчаток. А тепер дайте назви своїм командам.

     - За кожну правильну відповідь кожен з вас буде отримувати сердечка. В кінці уроку за допомогою цих сердечок ми виявимо команду-переможця, а також дехто з вас отримає оцінки.

 

ІІІ. Проведення змагання.

1.   Мовна розминка.

А) – Розпочнемо наш урок з мовної розминки. Прочитайте прислів’я, записане на дошці.

              Сім разів відмір, а один раз відріж.

     - Поясніть, як ви його розумієте.

     - Чи є числівники в нашому прислів’ї? Назвіть їх (По одному з кожної команди.)

     - В яких жанрах літератури часто зустрічаються числівники? (В  казках, загадках, лічилках).

     - Які казки ви знаєте, в яких є числівники? («Троє поросят», «Вовк і семеро козенят», «Білосніжка і семеро гномів», «Алі-баба і 40 розбійників», «Тисяча і одна ніч», «Казка про двох цапків і двох кізочок», «12 місяців» «Казка про двох братів» і ін.) (Команди змагаються, хто згадає більше казок).

Б) – Каліграфічно спишіть прислів’я з дошки.

В) – Послухайте невеличке повідомлення. Ми сьогодні неодноразово згадували число 7. Це одне з чисел, які найбільш часто зустрічаються в українській культурі. Це – символ удачі, число священне і загадкове. Є 7 кольорів веселки, 7 днів тижня, 7 нот, 7 зірок у сузір’ї Великої Ведмедиці, 7 чудес світу, великі міста Київ та Рим збудовані на 7 пагорбах.

     - при виконанні 1 завдання кращою була команда…………….. . Їм доручаємо відкрити перше слово моєї мрії. (УКРАЇНУ - )

 

2.   Конкурс «Розумники»

    - Зараз ми вияснимо, як добре ви засвоїли теоретичний матеріал по темі «Числівник». У цьому нам допоможе кубик.

Кубик, діти, не простий,

Кубик, діти, чарівний.

Він доріжку до знань прокладає

Та знання наші перевіряє.

      - У кубика є 6 граней, а в мене є до вас 6 запитань. Всі запитання пронумеровані від 1 до 6. Представники від кожної команди будуть по черзі кидати кубик, називатимуть номер питання, яке я вам зачитуватиму.

     1. Яку частину мови називають числівником?

     2. На які 2 групи поділяються числівники?

     3. Які числівники називаються кількісними? Наведіть приклади.

     4. Які числівники називаються порядковими? Наведіть приклади.

     5. Складіть речення із кількісним числівником.

     6. Складіть речення із порядковим числівником.

 

     - Ви справилися з другим завданням. Більше балів отримала команда ………………. . Їм надається право відкрити друге слово девізу.  (НЕНЬКУ)

    

3.   Зоровий диктант.

- Записати словами числівники:

16, 600, 50, 9, 102, 11, 24, 1705.

 

Завдання для команди хлопчиків:

     - Зачитайте числівники у порядку зростання (9, 11, 16, 24, 50, 102, 600, 1705).

     - Зачитайте числівник, який складається з 4 слів. (1705)

     - Зачитайте числівники з апострофом. (9, 50, 1705)

     - Як ви написали слова «шістнадцять», «шістсот»?

 

Завдання для команди дівчаток:

     - Зачитайте числівники у порядку спадання (1705, 600, 102, 50, 24, 16, 11, 9).

     - Зачитайте числівники, які складаються з двох слів. (102, 24).

     - Зачитайте прислівники, які починаються з голосного. (11, 1705)

     - Як ви написали слово «п’ятдесят»?

 

     - Відкриваємо третє слово . (КОХАЙ)

 

4.   Гра «Злови числівник».

- Умова гри: «зловити» числівник у загадках, визначити, до якої групи він належить – порядковий чи кількісний. І, звичайно, відгадати загадку.

1. Не з заліза, не з дерева

Ця маленька сплюха.

Є у неї два черева

І чотири вуха. (Подушка)

 

2. Плету хлівець на четверо овець,

А на п’яту окремо. (Рукавички)

 

3. Тридцять два білих брати

Стоять у темниці.

Коли темниця відчиняється,

Брати не виходять. (Зуби)

 

5.    Три брати ідуть по світу

 

Від зими назустріч літу.

 

Другий пройде – всюди квіт.

Третій пройде – укрива

Землю шовкова трава!

Нерозлучні три брати.

Не стрічався з ними ти? (Весняні місяці)

 

     - А тепер слова-відгадки поєднайте з числівниками у словосполучення:

3 (подушка), 7 (рукавичка), 30 (Зуби), 3 (весняні місяці).

 

     - Ви успішно справилися з черговим завданням. Відкриваємо слово ……………. . (Й)

 

6.   Хвилинка відпочинку.

А) Розгадайте ребуси:

100вбур,  пі2л,  3вога,  40а,  100рінка, г1а, нами100, 3кутник, 100ляр, 100лиця.

Б) Завдання ПИШИНЕТАКА.

     - Виправте помилки:

І команда:                                          ІІ команда:

п’ятьнадцять                                     вісімдесять

шіздесять                                           одинадцять

сто девять                                            шіссот

трицить                                                п’ядесят

сімдесять                                             двацить.

 

В). «Чарівні східці»

- Підніміться східцями:

І команда:

 

 

 

 

д

е

с

я

т

 

 

 

 

 

д

е

с

я

т

 

 

 

 

 

д

е

с

я

т

 

ІІ команда:

 

 

 

 

 

ц

я

т

ь

 

 

 

 

 

 

ц

я

т

ь

 

 

 

 

 

 

ц

я

т

ь

 

        ( І команда – сімдесят, шістдесят, вісімдесят).

       ( ІІ команда – сімнадцять, шістнадцять, вісімнадцять).

Г).  Плутанина

Уліт куодин ти жденьрі к го дує.

 

   - Відкриваємо наступне слово. (РІДНУ)

 

6.   Уміння навчатися і оперувати знаннями. «Хочу все знати».

- Кожен з вас отримав карточку з надрукованим текстом. Прочитайте текст, спишіть, записуючи числівники словами. Числівники підкресліть.

*****

     Дніпро - найбільша в Україні і третя за величиною річка в Європі. Протікає вона територією трьох держав: України, Білорусі та Росії. Довжина її 2201 кілометр. У межах України довжина Дніпра становить 1120 кілометрів. На Дніпрі побудовано багато гідроелектростанцій.

                                                     


 

*****

     Дністер – одна з найбільших повноводних річок України. Початок бере в Карпатах і впадає в Чорне море. Довжина річки 1363 кілометри. На території України в Дністер впадає  майже 500 річок.


                                         


 

*****

         Річка Дунай є серцевиною Європи. На її берегах розташовані більш ніж 15 європейських країн, де живуть понад 80 мільйонів осіб. Для них Дунай – джерело води й важлива транспортна магістраль. Дунай багатий на рибу.

                                                 

 

      - Відкриваємо наступне слово. (МОВУ)

 

7.   Творче завдання.

- Записати різними способами математичні вирази.

10 + 12 = 22                         4 х 5 = 20

36 – 6 = 30                           32 : 8 = 4

 

     - Відкриваємо останнє слово. (ВИВЧАЙ)

     - Отже, наш девіз: УКРАЇНУ-НЕНЬКУ КОХАЙ І РІДНУ МОВУ ВИВЧАЙ.

     - Як ви розумієте ці слова?

     - Чому, щоб бути справжнім патріотом, мало просто любити  свою Батьківщину, а ще й потрібно вивчати рідну мову?

     - А чим людина здатна відчувати кохання, любов? (Серцем)

     - Сьогодні ми створимо «серце класу» - велике серце нашої любові до України, яке ми обклеїмо маленькими сердечками, які ви отримали за свою роботу, за знання української мови. Але спочатку нехай кожен підрахує, скільки сердечок він отримав. На полях в зошиті вкажіть кількість сердечок. А тепер всі члени команди нехай додадуть свої бали, щоб ми могли визначити команду-переможця.

                                                            


 

ІV. Підведення підсумків уроку.

     - Що вам сподобалось сьогодні на уроці?

     - Чи дізналися сьогодні щось нове?

V. Домашнє завдання.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Сценарій свята Миколая